Skip to content

185-191 E 31st StPaterson, NJ 07514

Built 1929

Last Sale Date
Dec 14, 2019

Property Information

Block8414
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 B
Dwellings---
ZoningR-2
Sq Footage21,311
Acreage0.2

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$560,000
31%
Improvement Value:$1,246,700
69%
Total Assessment$1,806,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$92,051+3.9%
2024$88,583+9.5%
2023$80,868+7.2%
2022$75,430+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$0

Property Built

Built

Year Built: 1929