Skip to content

79-81 N 2nd StPaterson, NJ 07522

Built 1925

Last Sale Price
$200,000
Last Sale Date
Sep 13, 2006

Property Information

Block110
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 3G
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,303
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,300
14%
Improvement Value:$233,200
86%
Total Assessment$270,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,782+3.9%
2024$13,263+9.5%
2023$12,108+7.2%
2022$11,293+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$200,000

To:

Sq Ft3,303DeedBook 1312, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1925