Skip to content

5-7 Barnert PlPaterson, NJ 07522

Built 1902

Last Sale Price
$440,000
Last Sale Date
Sep 9, 2021

Property Information

Block110
Lot9
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2F,P.5-7BARNERT
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,698
Acreage0.08

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$41,100
20%
Improvement Value:$168,400
80%
Total Assessment$209,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,674+3.9%
2024$10,272+9.5%
2023$9,377+7.2%
2022$8,747+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$440,000

To:

Sq Ft2,698DeedBook 4135, Page 266

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook D1077, Page 283

Property Built

Built

Year Built: 1902