Skip to content

116-118 N 1st St CvPaterson, NJ 07522

Built 1887

Last Sale Date
Jan 16, 2014

Property Information

Block112
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,115
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$32,300
20%
Improvement Value:$132,300
80%
Total Assessment$164,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,386+3.9%
2024$8,070+9.5%
2023$7,368+7.2%
2022$6,872+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$49,900

To:

Sq Ft2,115DeedBook 2426, Page 34

Property Sale

SaleMulti
$49,900
DeedBook D2006, Page 124

Property Sale

SaleMulti
$330,000
DeedBook D1129, Page 288

Property Built

Built

Year Built: 1887