Skip to content

99 Holsman StPaterson, NJ 07522

Built 1878

Last Sale Price
$16,500
Last Sale Date
Jun 8, 2010

Property Information

Block113
Lot5
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,376
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$19,400
20%
Improvement Value:$76,100
80%
Total Assessment$95,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,866+3.9%
2024$4,682+9.5%
2023$4,275+7.2%
2022$3,987+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$16,500

To:

Sq Ft1,376DeedBook 1949, Page 79

Property Built

Built

Year Built: 1878