Skip to content

45 Haledon AvePaterson, NJ 07522

Built 1877

Last Sale Price
$9,000
Last Sale Date
May 23, 1979

Property Information

Block203
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,390
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$29,600
26%
Improvement Value:$84,200
74%
Total Assessment$113,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,798+3.9%
2024$5,580+9.5%
2023$5,094+7.2%
2022$4,751+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$9,000

To:

Sq Ft1,390DeedBook 104, Page 262

Property Built

Built

Year Built: 1877