Skip to content

18 Amity StreetPaterson, NJ 07522

Built 1892

Last Sale Date
Aug 25, 2017

Property Information

Block116
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$674-9.2%
2018$742+5.6%
2017$702-77.7%
2016$3,147+5.7%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$105,000
DeedBook I153, Page 195

Property Built

Built

Year Built: 1892