Skip to content

142-144 E Main StPaterson, NJ 07522

Built 1892
Commercial

Last Sale Price
$360,000
Last Sale Date
Feb 4, 2020

Property Information

Block116
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 F O 2
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage7,608
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$62,000
15%
Improvement Value:$357,200
85%
Total Assessment$419,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,001+3.9%
2024$27,908+9.5%
2023$25,477+7.2%
2022$23,764+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$360,000

To:

Sq Ft7,608DeedBook 3759, Page 74

Property Sale

Sale
$65,000
DeedBook S114, Page 529

Property Built

Built

Year Built: 1892