Skip to content

126 E. Main Street(Unit C001)Paterson, NJ 07522

Built 1892

Last Sale Price
$330,000
Last Sale Date
Jun 30, 2025

Property Information

Block117
Lot18
QualifierC001
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description869 SF 3 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage864
Acreage1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$96,000
61%
Improvement Value:$62,300
39%
Total Assessment$158,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,065+3.9%
2024$7,761+9.5%
2023$7,086+7.2%
2022$6,609+3.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$330,000

To:

Sq Ft864DeedBook 4931, Page 140

Property Built

Built

Year Built: 1892