Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
128-130 E Main St(Unit C005)Paterson, NJ 07522
Last Sale Date
Feb 20, 2019
Property Information
Block117
Lot19
QualifierC005
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---
Building Details
Building Class---
Description756 SF 3 BDRM
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage756
Acreage---
Owner Mailing
Street---
City / State / ZIP---
Assessment
Land Value:$11,400
12%
Improvement Value:$83,700
88%
Total Assessment$95,100
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $4,845 | +3.9% |
| 2024 | $4,663 | +9.5% |
| 2023 | $4,257 | +7.2% |
| 2022 | $3,970 | +0.0% |
Property History
No events match the selected filters.