Skip to content

136 E Main StPaterson, NJ 07522

Built 1892

Last Sale Price
$220,000
Last Sale Date
Mar 29, 2004

Property Information

Block117
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,937
Acreage0.05

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$13,700
11%
Improvement Value:$110,700
89%
Total Assessment$124,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,338+3.9%
2024$6,099+9.5%
2023$5,568+7.2%
2022$5,194+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$220,000

To:

Sq Ft1,937DeedBook 759, Page 163

Property Built

Built

Year Built: 1892