Skip to content

11 N Bridge StPaterson, NJ 07522

Built 1890

Last Sale Price
$255,300
Last Sale Date
Apr 11, 2024

Property Information

Block124
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,310
Acreage0.07

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,300
23%
Improvement Value:$54,400
77%
Total Assessment$70,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$3,602+3.9%
2024$3,466+9.5%
2023$3,165+7.2%
2022$2,952+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$255,300

To:

Sq Ft1,310DeedBook 4699, Page 261

Property Sale

Sale
$185,000
DeedBook 4090, Page 293Recorded7/26/2021

Property Sale

Sale
$32,000

From:

To:

DeedBook 3370, Page 46Recorded8/3/2018

Property Sale

Sale
$10,000
DeedBook P133, Page 235

Property Built

Built

Year Built: 1890