Skip to content

43 Hillman StPaterson, NJ 07522

Built 1897

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Sep 19, 2025

Property Information

Block119
Lot36
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,804
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
14%
Improvement Value:$105,500
86%
Total Assessment$122,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,221+3.9%
2024$5,987+9.5%
2023$5,465+7.2%
2022$5,098+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft1,804DeedBook 4973, Page 233

Property Sale

Sale
$153,700

To:

Sq Ft1,804DeedBook 2567, Page 243

Property Sale

Sale
$153,700
DeedBook D1632, Page 284

Property Sale

Sale
$330,000

To:

DeedBook D1304, Page 41

Property Sale

Sale
$120,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1897