Skip to content

16 Bergen StPaterson, NJ 07522

Last Sale Date
Feb 27, 2014

Property Information

Block119
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,520
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$4,930-18.3%
2015$6,037+9.1%
2014$5,533+0.0%
2013$5,533+18.3%
Property History

Property Sale

Sale
$130,000

To:

Sq Ft1,520DeedBook 2598, Page 13