Skip to content

20 Bergen StPaterson, NJ 07522

Last Sale Date
Sep 22, 2014

Property Information

Block119
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description---
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,242
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2016$7,540+5.7%
2015$7,134-8.5%
2014$7,797+0.0%
2013$7,797+5.1%
Property History

Property Sale

Sale
$185,000

To:

Sq Ft2,242DeedBook 2533, Page 225

Property Sale

Sale
$14,500
DeedBook D926, Page 51