Skip to content

382-384 Preakness AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$205,000
Last Sale Date
Dec 19, 2016

Property Information

Block1203
Lot20
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,360
Acreage0.13

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$70,600
36%
Improvement Value:$123,600
64%
Total Assessment$194,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,894+3.9%
2024$9,522+9.5%
2023$8,692+7.2%
2022$8,108+4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$205,000

To:

Sq Ft1,360DeedBook 3036, Page 32

Property Built

Built

Year Built: 1950