Skip to content

423-425 Preakness AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$310,000
Last Sale Date
Jul 15, 2004

Property Information

Block1210
Lot13
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,215
Acreage0.16

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$76,100
26%
Improvement Value:$212,300
74%
Total Assessment$288,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,694+3.9%
2024$14,140+9.5%
2023$12,909+7.2%
2022$12,041+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$310,000

To:

Sq Ft2,215DeedBook 820, Page 250

Property Built

Built

Year Built: 1955