Skip to content

390-396 Edmund AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Jun 10, 2016

Property Information

Block1210
Lot40
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 B
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,567
Acreage0.16

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$98,700
29%
Improvement Value:$241,600
71%
Total Assessment$340,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,338+3.9%
2024$16,685+9.5%
2023$15,232+7.2%
2022$14,208+3.9%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000

To:

Sq Ft2,567DeedBook 2844, Page 51

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook D1248, Page 13

Property Built

Built

Year Built: 1960