Skip to content

450-452 Edmund AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$170,000
Last Sale Date
Jun 27, 2018

Property Information

Block1210
Lot56
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description---
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,440
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$49,500
30%
Improvement Value:$115,300
70%
Total Assessment$164,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,397+3.9%
2024$8,080+9.5%
2023$7,376+7.2%
2022$6,880+3.4%
Property History
Sales4

Property Sale

SaleMulti
$170,000

From:

To:

DeedBook 3364, Page 1Recorded7/30/2018

Property Sale

Sale
$120,000

From:

To:

DeedBook 3240, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$120,000
DeedBook D3240, Page 107

Property Sale

SaleMulti
$309,000
DeedBook D1101, Page 232

Property Built

Built

Year Built: 1960