Skip to content

316-318 Sherwood AvePaterson, NJ 07502

Built 1960
Residential
Pre-Foreclosure

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Jul 7, 2008

Property Information

Block1212
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,749
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
27%
Improvement Value:$226,800
73%
Total Assessment$310,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,825+3.9%
2024$15,229+9.5%
2023$13,902+7.2%
2022$12,968+3.3%
Property History
Sales2Foreclosures1

Foreclosure Case F-006325-24

Active
Type: Residential Mortgage Foreclosure
Disposition: Open
Original Mortgage••••••••Mortgage Date98/96/1274Monthly Pmt••••••••

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft2,749DeedBook 1656, Page 178

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook N139, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1960