Skip to content

228-234 Rossiter AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$750,000
Last Sale Date
Sep 5, 2025

Property Information

Block1211
Lot37
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description1 S
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,316
Acreage0.22

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$104,800
40%
Improvement Value:$154,400
60%
Total Assessment$259,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,206+3.9%
2024$12,709+9.5%
2023$11,602+7.2%
2022$10,822+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$750,000

To:

Sq Ft1,316DeedBook 4969, Page 47

Property Sale

Sale
$442,345

To:

Sq Ft1,316DeedBook 985, Page 217

Property Sale

Sale
$179,000

To:

Property Sale

Sale
$74,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1955