Skip to content

193-195 Lexington AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Jun 26, 2025

Property Information

Block1606
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,352
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,700
41%
Improvement Value:$119,900
59%
Total Assessment$203,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,373+3.9%
2024$9,983+9.5%
2023$9,113+7.2%
2022$8,500+3.3%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$530,000

To:

Sq Ft1,352DeedBook 4932, Page 72

Property Sale

Sale
$115,000

To:

DeedBook S138, Page 122

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Property Built

Built

Year Built: 1955