Skip to content

332-334 Rossiter AvePaterson, NJ 07502

Built 1960

Last Sale Price
$430,000
Last Sale Date
Sep 6, 2023

Property Information

Block1211
Lot60
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 FB
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,436
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$84,700
29%
Improvement Value:$207,600
71%
Total Assessment$292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,893+3.9%
2024$14,331+9.5%
2023$13,083+7.2%
2022$12,204+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$430,000

To:

Sq Ft2,436DeedBook 4611, Page 1

Property Sale

Sale

From:

To:

DeedBook 2640, Page 19Recorded6/10/2015

Property Built

Built

Year Built: 1960