Skip to content

225-227 Chatham AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$247,000
Last Sale Date
Oct 18, 2016

Property Information

Block1212
Lot12
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,420
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$83,800
42%
Improvement Value:$114,200
58%
Total Assessment$198,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,088+3.9%
2024$9,708+9.5%
2023$8,862+7.2%
2022$8,267+3.6%
Property History

Property Sale

Sale
$247,000

To:

Sq Ft1,420DeedBook 2928, Page 236

Property Sale

Sale
$148,000
DeedBook K168, Page 257

Property Built

Built

Year Built: 1955