Skip to content

286-288 Linwood AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$188,500
Last Sale Date
Jun 28, 2001

Property Information

Block1216
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F L, 19
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,524
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$107,500
43%
Improvement Value:$140,000
57%
Total Assessment$247,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,610+3.9%
2024$12,135+9.5%
2023$11,078+7.2%
2022$10,333+3.1%
Property History

Property Sale

Sale
$188,500

To:

Sq Ft1,524DeedBook 273, Page 10

Property Built

Built

Year Built: 1955