Skip to content

178-182 Arlington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Date
Jul 18, 2014

Property Information

Block1606
Lot26
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,534
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,600
39%
Improvement Value:$117,300
61%
Total Assessment$192,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,578+4.0%
2024$9,208+6.6%
2023$8,634+7.2%
2022$8,054+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$135,000

To:

Sq Ft1,534DeedBook 2500, Page 183

Property Sale

SaleMulti
$135,000
DeedBook D2346, Page 293

Property Sale

SaleMulti
$85,000
DeedBook D1274, Page 45

Property Built

Built

Year Built: 1950