Skip to content

126-128 Chatham AvePaterson, NJ 07502

Built 1955

Last Sale Price
$275,000
Last Sale Date
Feb 28, 2005

Property Information

Block1710
Lot2
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,460
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
38%
Improvement Value:$139,300
62%
Total Assessment$223,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,367+3.9%
2024$10,939+9.5%
2023$9,986+7.2%
2022$9,314+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$275,000

To:

Sq Ft1,460DeedBook 956, Page 177

Property Built

Built

Year Built: 1955