Skip to content

104 E Holsman StPaterson, NJ 07522

Built 1917
Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 27, 2023

Property Information

Block122
Lot19
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB
Dwellings---
ZoningB-1
Sq Footage1,875
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$26,900
26%
Improvement Value:$76,100
74%
Total Assessment$103,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,248-9.7%
2024$5,810+9.5%
2023$5,304+7.2%
2022$4,947+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$700,000

To:

Sq Ft1,875DeedBook 4613, Page 142

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook G116, Page 483

Property Built

Built

Year Built: 1917