Skip to content

201 Railway AvePaterson, NJ 07503

Commercial

Last Sale Price
$700,000
Last Sale Date
Sep 18, 2017

Property Information

Block7213
Lot6

Dwellings---
ZoningI-2
Sq Footage1,700
Acreage0.07

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,700
82%
Improvement Value:$10,500
18%
Total Assessment$57,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,914+3.9%
2024$2,805+9.5%
2023$2,560+7.2%
2022$2,388+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,470
DeedBook D355, Page 56