Skip to content

110 E Holsman StPaterson, NJ 07522

Built 1877

Last Sale Price
$20,000
Last Sale Date
Aug 1, 2011

Property Information

Block122
Lot22
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,710
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$16,600
13%
Improvement Value:$114,700
87%
Total Assessment$131,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$6,690+3.9%
2024$6,438+9.5%
2023$5,877+7.2%
2022$5,482+3.2%
Property History

Property Sale

Sale
$20,000

To:

Sq Ft1,710DeedBook 2111, Page 26

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook D984, Page 145

Property Built

Built

Year Built: 1877