Skip to content

17 Watson StPaterson, NJ 07522

Last Sale Date
Dec 18, 2015

Property Information

Block123
Lot6
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.5 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,061
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$16,500
100%
Improvement Value:N/A
0%
Total Assessment$16,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2019$674-83.1%
2018$3,996+5.6%
2017$3,783-38.9%
2016$6,192+5.7%
Property History

Property Sale

Sale
$150,000

To:

Sq Ft1,061DeedBook 2751, Page 38

Property Sale

Sale
$45,000
DeedBook Q164, Page 152