Skip to content

34-36 E Main StPaterson, NJ 07522

Built 1890
Commercial

Last Sale Price
$800,000
Last Sale Date
Sep 27, 2021

Property Information

Block124
Lot12

Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$37,500
73%
Improvement Value:$14,200
27%
Total Assessment$51,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,634+3.9%
2024$2,535+9.5%
2023$2,314+7.2%
2022$2,158+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$800,000

To:

DeedBook 4144, Page 41

Property Sale

Sale
$532,000
DeedBook D1746, Page 28

Property Sale

Sale
$75,000
DeedBook D594, Page 287

Property Built

Built

Year Built: 1890