Skip to content

101 N Main StPaterson, NJ 07522

Built 1877
Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
Jun 29, 2017

Property Information

Block210
Lot30

Sq Footage---
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$37,500
68%
Improvement Value:$17,600
32%
Total Assessment$55,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$2,807+3.9%
2024$2,702+9.5%
2023$2,466+7.2%
2022$2,300+1.0%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook D8612, Page 57

Property Built

Built

Year Built: 1877