Skip to content

112-130 Sherwood AvePaterson, NJ 07524

Built 1987

Last Sale Price
$80,000
Last Sale Date
Mar 8, 2002

Property Information

Block1303
Lot24
QualifierC004
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class35
Description2 F/BR V
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage742
Acreage0.8

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$31,000
34%
Improvement Value:$59,155
66%
Total Assessment$90,155

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$4,593+3.9%
2024$4,420+4.1%
2023$4,248+7.2%
2022$3,962+3.7%
Property History

Property Sale

Sale
$80,000

To:

Sq Ft742DeedBook 387, Page 17

Property Built

Built

Year Built: 1987