Skip to content

89-91 Redwood AvePaterson, NJ 07522

Built 1940

Last Sale Price
$140,000
Last Sale Date
Jul 12, 2005

Property Information

Block908
Lot18
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,534
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$43,400
16%
Improvement Value:$221,000
84%
Total Assessment$264,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$13,471+3.9%
2024$12,964+9.5%
2023$11,835+7.2%
2022$11,039+4.0%
Property History

Property Sale

Sale
$140,000

To:

Sq Ft3,534DeedBook 1061, Page 239

Property Built

Built

Year Built: 1940