Skip to content

130 Sheridan AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$70,000
Last Sale Date
Jun 10, 2004

Property Information

Block907
Lot41
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$44,400
14%
Improvement Value:$284,100
86%
Total Assessment$328,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,737+3.9%
2024$16,106+9.5%
2023$14,704+7.2%
2022$13,715+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$70,000

To:

Sq Ft3,600DeedBook 795, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1940