Skip to content

183 Preakness AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Owner
---
Last Sale Price
$1
Last Sale Date
May 18, 2022

Property Information

Block1311
Lot16
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,970
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$39,900
22%
Improvement Value:$144,900
78%
Total Assessment$184,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,416+3.9%
2024$9,061+9.5%
2023$8,272+7.2%
2022$7,715+4.6%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$160,000

To:

Sq Ft1,970DeedBook 335, Page 191

Property Built

Built

Year Built: 1940