Skip to content

109 Main StPaterson, NJ 07505

Commercial

Last Sale Price
$172,000
Last Sale Date
Feb 19, 2019

Property Information

Block3710
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description2 B
Dwellings---
ZoningB-4
Sq Footage1,400
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$39,300
17%
Improvement Value:$195,400
83%
Total Assessment$234,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,958+3.9%
2024$11,507+9.5%
2023$10,505+7.2%
2022$9,799+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$172,000

To:

Sq Ft1,400DeedBook 3584, Page 40

Property Sale

SaleMulti
$172,000
DeedBook D3363, Page 144

Property Sale

Sale
$172,000

From:

To:

DeedBook 3363, Page 144Recorded7/30/2018

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook D1749, Page 247

Property Sale

SaleMulti
$90,000
DeedBook D479, Page 290