Skip to content

196 Edmund AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$370,000
Last Sale Date
Oct 21, 2024

Property Information

Block1311
Lot31

Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage1,256
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,600
40%
Improvement Value:$70,700
60%
Total Assessment$117,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$5,976+3.9%
2024$5,751+9.5%
2023$5,250+7.2%
2022$4,897+8.2%
Property History

Property Sale

Sale
$370,000

To:

Sq Ft1,256DeedBook 4792, Page 168

Property Sale

Sale
$210,000
DeedBook 4397, Page 151Recorded9/21/2022

Property Sale

Sale
$120,000
DeedBook 4302, Page 103Recorded5/4/2022