Skip to content

360 Union Ave(Block 923 Lot 7)Paterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$380,000
Last Sale Date
Apr 24, 2017

Property Information

Block923
Lot7
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 FR
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage3,752
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$50,300
14%
Improvement Value:$305,100
86%
Total Assessment$355,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,108+3.9%
2024$17,425+9.5%
2023$15,908+7.2%
2022$14,838+4.9%
Property History

Property Sale

Sale
$380,000

To:

Sq Ft3,752DeedBook 3080, Page 296

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook D1746, Page 94

Property Sale

Sale
$140,000
DeedBook D882, Page 227