Skip to content

249-251 Totowa AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Price
$320,000
Last Sale Date
Jan 15, 2021

Property Information

Block1312
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class45
Description2 F 2G
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,668
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$46,700
21%
Improvement Value:$175,500
79%
Total Assessment$222,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,321+3.9%
2024$10,894+9.5%
2023$9,946+7.2%
2022$9,277+4.1%
Property History

Property Sale

Sale
$320,000

To:

Sq Ft1,668DeedBook 3994, Page 261

Property Sale

Sale
$285,000

From:

To:

DeedBook 3373, Page 275Recorded8/8/2018

Property Built

Built

Year Built: 1940