Skip to content

56-58 Rossiter AvePaterson, NJ 07502

Built 1940

Last Sale Date
Apr 1, 2010

Property Information

Block1312
Lot49
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1.7F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,614
Acreage0.1

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$54,200
28%
Improvement Value:$141,700
72%
Total Assessment$195,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,981+3.9%
2024$9,605+9.5%
2023$8,768+7.2%
2022$8,179+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$53,000
DeedBook S109, Page 230

Property Built

Built

Year Built: 1940