Skip to content

222 Union AvePaterson, NJ 07502

Commercial

Last Sale Price
$490,000
Last Sale Date
May 15, 2023

Property Information

Block1313
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description1 CB2G
Dwellings---
ZoningB-2
Sq Footage2,400
Acreage0.06

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$74,000
19%
Improvement Value:$311,100
81%
Total Assessment$385,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$22,168+3.9%
2024$21,333+9.5%
2023$19,475+7.2%
2022$18,165+1.0%
Property History

Property Sale

Sale
$490,000

To:

Sq Ft2,400DeedBook 4530, Page 22

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook D3470, Page 195

Property Sale

Sale
$350,000

From:

To:

DeedBook 3470, Page 195Recorded12/13/2018