Skip to content

11 Wayne AvePaterson, NJ 07522

Built 1895
Commercial

Last Sale Price
$315,000
Last Sale Date
May 7, 2019

Property Information

Block1413
Lot8
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class---
Description3 F 2G
Dwellings---
ZoningR-3
Sq Footage3,036
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$46,600
16%
Improvement Value:$241,500
84%
Total Assessment$288,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,679+3.9%
2024$14,126+9.5%
2023$12,895+7.2%
2022$12,028+5.0%
Property History

Property Sale

Sale
$315,000

To:

Sq Ft3,036DeedBook 3596, Page 115

Property Sale

Sale
$54,000
DeedBook D1787, Page 279

Property Sale

Sale
$370,000
DeedBook D1002, Page 46

Property Built

Built

Year Built: 1895