Skip to content

42-50 Union AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Aug 7, 2025

Property Information

Block1503
Lot1
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
ZoningB-2
Sq Footage1,582
Acreage0.23

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$93,800
41%
Improvement Value:$135,000
59%
Total Assessment$228,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,657+3.9%
2024$11,218+9.5%
2023$10,241+7.2%
2022$9,552+3.1%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$200,000

To:

DeedBook D1727, Page 296

Property Sale

Sale
$187,500
DeedBook F127, Page 444