Skip to content

37-41 Emerson AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Date
Jun 17, 2008

Property Information

Block1503
Lot11
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F 1G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,497
Acreage0.13

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,700
41%
Improvement Value:$126,300
59%
Total Assessment$214,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,653+4.0%
2024$10,242+9.8%
2023$9,329+7.4%
2022$8,685+3.3%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1950