Skip to content

65-69 Emerson AvePaterson, NJ 07502

Built 1965

Last Sale Price
$166,500
Last Sale Date
Sep 30, 2005

Property Information

Block1503
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,440
Acreage0.15

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$87,300
30%
Improvement Value:$205,000
70%
Total Assessment$292,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$14,893+3.9%
2024$14,331+9.5%
2023$13,083+7.2%
2022$12,204+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$166,500

To:

Sq Ft2,440DeedBook 1110, Page 167

Property Built

Built

Year Built: 1965