Skip to content

58-60 Lexington AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$287,000
Last Sale Date
Jul 30, 2009

Property Information

Block1507
Lot30
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description2 F 2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,000
Acreage0.12

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$83,800
35%
Improvement Value:$155,000
65%
Total Assessment$238,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,167+3.9%
2024$11,708+9.5%
2023$10,689+7.2%
2022$9,970+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$287,000

To:

Sq Ft2,000DeedBook 1807, Page 153

Property Sale

Sale
$194,000
DeedBook D317, Page 224

Property Built

Built

Year Built: 1950