Skip to content

134-136 Union AvePaterson, NJ 07502

Built 1950

Last Sale Price
$270,000
Last Sale Date
Aug 12, 2016

Property Information

Block1507
Lot4
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 RC2G
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,958
Acreage0.11

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$75,500
32%
Improvement Value:$162,100
68%
Total Assessment$237,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$12,106+3.9%
2024$11,650+9.5%
2023$10,635+7.2%
2022$9,920+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$270,000

From:

To:

DeedBook 2911, Page 151Recorded10/5/2016

Property Built

Built

Year Built: 1950