Skip to content

53-55 Crosby AvePaterson, NJ 07502

Last Sale Price
$153,000
Last Sale Date
Jan 18, 2011

Property Information

Block1603
Lot17
Qualifier---
CountyPassaic
MunicipalityPaterson City
Tax Map Page---

Building Details

Building Class16
Description1 F
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,216
Acreage0.11

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$79,600
40%
Improvement Value:$117,400
60%
Total Assessment$197,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,037+3.9%
2024$9,659+9.5%
2023$8,818+7.2%
2022$8,225+3.3%
Property History

Property Sale

Sale
$153,000

To:

Sq Ft1,216DeedBook 2025, Page 118

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook D1423, Page 140

Property Sale

Sale
$325,000
DeedBook D1269, Page 74